REPORTAGE

Bra koll på vinden är A och O under bäverjakt

Jakt

David Sundell i Jaktia Pro Team har en särskild förkärlek till bäverjakt – av flera olika skäl:

– Bäverjakten infaller ju under den tiden på året när ljuset kommer tillbaka och naturen börjar vakna till liv. Det är en härlig känsla att röra sig i skog och mark då. Dessutom är bävern ett häftigt och fascinerande djur. Den har ett extremt bra luktsinne och kan snabbt få upp vittring på dig.

David bor på orten Alfta mellan Bollnäs och Edsbyn i Hälsingland. Det finns gott om bäver i närområdet och därmed bra chanser att få en liten gnagare på kornet. Det gäller bara att ha koll på var bävrar brukar hålla till och när de oftast rör på sig samt – inte minst – ha respekt för deras känsliga luktsinne.

Tänk på vindriktningen

Vad är då bra att tänka på när det gäller bäverjakt? David Sundell ger följande första tips:

– Lägg mycket tid på att reka så att du har koll på var bävern har sina hydda och matplats. Och planera sedan var du ska sitta i förhållande till dessa platser utifrån hur det blåser, säger David och fortsätter:

– Det är det viktigaste under bäverjakten: att du har koll på hur det blåser i förhållande till var du tror att bävern kommer att dyka upp. Utmed åar kan det vara svårt att fastställa vindriktningen eftersom vinden har en benägenhet att följa ån trots att man ofta tycker sig ha den i ansiktet. Sätt dig på ett ställe där du har bra översikt och kan förvissa dig om att inte lägga någon vind där du tror att bävern kommer att dyka upp.

Var hittar man bävern?

Det finns egentligen inget generellt svar på den frågan. Men bävern gillar platser där det är gott om björk och asp eftersom den gärna äter bark och löv från dessa trädslag.

– Här i Hälsingland finns det gott om bäver i såväl sjöar som små bäckar och åar. Den finns lite varstans. Inte minst unga bävrar som stötts bort och plötsligt kan dyka upp på ett ställe där man inte har sett bäver förut.

Bävern bygger vanligtvis sin hydda vid strandkanter vid åar, bäckar och sjöar. Det är dock inte alltid lätt att upptäcka dessa boplatser. Medan vissa hyddor kan vara uppemot två meter höga och formade som kåtor liknar andra mest en hög med bråte.

– I området där jag jagar bygger bävern ofta bon genom att göra hål i sandbrinkar, vilket gör det svårt att upptäcka hyddan. Om man ser en massa grenar som är nedtryckta vid åkanten så kan det vara ett tecken på att det är en hydda där. 

Håll utkik på morgon eller kvällen

Bäst chans att upptäcka en bäver är tidig morgon och sen kväll. Sätter man sig i rätt läge på kvällen med uppsikt över en hydda kan man efter en stund se att det börjar att bubbla i vattnet. Det är ofta ett tecken på att bävern har lämnat hyddan, berättar David.

– Helt plötsligt ligger den bara där och flyter i vattnet. Man brukar kunna se bäverns huvud som guppar fram och tillbaka, hur den drar efter vind för att kolla läget och leta efter lukter som inte borde finnas i luften. Sedan simmar den i väg en bit och går upp på land för att leta efter mat.

Ta skottet på land

Alternativt sätter man sig och håller utkik på morgonkvisten när bävern är på väg tillbaka till sin hydda. Det händer att den simmar upp och sätter sig på hyddan en stund, men lika ofta dyker den bara snabbt ner i vattnet och in i hyddan – och skottillfället är borta, berättar David.

– Jag rekommenderar att man skjuter på bävern uppe på land. Jag brukar vänta till jag har en bra skottvinkel och kan sätta ett säkert skott i bogen på bävern när den sitter på land. När den är i vattnet har du en väldigt liten träffyta i form av huvudet och risken är också att bävern sjunker och du inte får tag på bytet. 

Tänk på skjutavståndet

Bäver får jagas med kulvapen för klass 1 och 2. David Sundell kör med 308 Winchester, den kaliber som han även använder vid älg- och björnjakt.

– Jag använder samma ammunition också. Just nu kör jag med Norma Bondstrike, berättar han och delar samtidigt med sig av ett skjutråd:

– Många har för vana att skjuta in sina vapen på 80 eller 100 meter. Men under bäverjakt blir skotthållen ofta korta. Därför är det bra att kontrollera och förvissa sig om att träffbilden är bra även på närmare håll, för ofta är träffbilden låg om vapnet är inskjutet på just 80–100 meters håll.

Tålamod och bra hjälpmedel

Precis som vid mycket annan jakt så handlar det om att rusta sig med en stor portion tålamod när man jagar bäver.

– Jag brukar klä mig varmt och sätta mig bekvämt med kaffetermos och smörgåsar. Och gör mig beredd på att få vänta. En bra handkikare har jag alltid med mig. Jag brukar också ha en wind checker (flaska med puder som visar vindriktningen) så att jag noga kan kolla vilket håll vinden kommer från.

Ett annat lite oväntat hjälpmedel som ofta får följa med är… ett kastspö med krok. För även om David Sundell har för vana att skjuta när bävern är på land, så händer det emellanåt att djuret trillar i vattnet efter träffen och behöver fiskas upp.

– Det har faktiskt hänt vid några tillfällen, då jag inte haft med mig ett spö, att jag har fått simma ut efter en bäver. Och det är ju den tiden på året då det är inte är alltför varmt i vattnet, säger David med ett skratt.

Relaterade reportage